Inloggen

Al nagedacht over het sociaal pensioen?

 

Alle aandacht gaat uit naar het pensioen, en dan vooral naar het financiële aspect. Maar je sociaal pensioen is zeker zo belangrijk.

 

Voor Stichting Present Nederland heb ik meegewerkt aan het programma ‘Samen Ouder Worden’ van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Samen met ouderen zelf, vrijwilligers en bewonersinitiatieven, de gemeente en beroepskrachten in zorg en welzijn. Daarbij staan de wensen en behoeften van ouderen centraal zodat de resultaten van het programma beter aansluiten bij wat zij nodig hebben. Kerngedachte is dat de generaties het samen moeten doen.

 

Ik ben ervan overtuigd dat een samenleving sterker is als generaties niet gescheiden maar samen leven. Dat past helemaal bij Samen Ouder Worden en bovendien bij de visie van Present. Ik ging meteen op zoek naar senioren en jongeren die samen kortdurende simpele klusprojecten oppakken voor de medemens met weinig geld, netwerk en/of gezondheid.

 

Voor de jonge generatie liggen hier goede kansen voor (v)mbo studenten in de bouwambachten. Jongeren die een vak leren, die samen met senioren – ook die met twee linkerhanden – een klus klaren. Zo’n ontmoeting, die we Present met Ervaring noemen, is op verschillende niveaus waardevol. Senioren delen hun levens- en werkervaring met de jongere generatie en hun medemens. 

 

Vaklieden

Uiteraard zijn er allerlei mogelijkheden voor senioren die een ambachtelijk vak hebben geleerd en met pensioen zijn. Neem de vakbekwame schilder, die met een aantal leeftijdsgenoten en (v)mbo studenten een klus klaart. Hij geeft nuttige aanwijzingen, brengt jongeren kennis bij, geniet op zijn beurt van hun kennis en trekt ook op met leeftijdsgenoten.

 

Of de parketvloerenlegger die zijn bedrijf verkocht heeft en met een Present met Ervaring-groep het laminaat legt bij de alleenstaande moeder, die net uit de vrouwenopvang is en hun inzet als een cadeautje ervaart. Of de hovenier van wie de dochter het bedrijf overneemt. Hij is zelf aan het afbouwen en besteedt de uren die nu vrijkomen graag aan iets waar anderen wat aan hebben. Hij kan met leeftijdsgenoten en jongeren van de groenafdeling het tuintje opknappen van die meneer die door ziekte zijn tuin niet kon bijhouden.

 

Allemaal vaklieden die bijna of al met pensioen zijn en zin ervaren in intergenerationeel vrijwilligerswerk waarbij hun vakkennis een geschenk is. Dat noem ik bij Samen Ouder Worden het sociaal pensioen.

 

Sociaal pensioen

Je hoeft geen ambachtsman/-vrouw te zijn om een plan voor je sociaal pensioen te maken. Plannen voor je sociaal pensioen loopt tegelijk op met het plannen van je financieel pensioen. Hoe wil je je kennis, levenservaring en talenten blijven inzetten? Wat biedt voldoening? Zoek je het in solitair vrijwilligerswerk, vrijwilligerswerk met generatiegenoten of juist met meerdere generaties?

 

Hoe blijf je na je pensionering met je eigen plan in verbinding met anderen? De overheid stimuleert ons in een campagne om vandaag over morgen te praten. Daar hoort wat mij betreft ook het sociaal pensioen bij.

 

Shari van den Hout
Shari van den Hout is bedrijfseconoom, coach en veelzijdige projectleider met specialistische kennis van ondernemerschap in het MKB, van arbeidsmarkt- & scholingsbeleid en wetgeving. Zij is jarenlang beleidsadviseur geweest voor ambachtelijke branches en ze was hands on bezig met het ontwikkelen van instrumenten voor deze MKB-bedrijven.